O autorze
Przedsiębiorca, blogger, świadomy obywatel Unii Europejskiej.

Współwłaściciel software house'u revolve.pro specjalizującego się w tworzeniu aplikacji webowych, mobilnych oraz dostarczaniu customowych rozwiązań IT. Marketingowiec z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży górniczej.

Przewodniczący Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców YES for Europe YES for Europe - największej organizacji w Europie zrzeszającej ponad 50 000 młodych przedsiębiorców z całej Europy. Lider europejskiej delegacji przy G20 Youn Entrepreneurs Alliance - globalnej organizacji młodych przedsiębiorców przy G20.

Wiceprzewodniczący Forum Młodych Przedsiębiorców przy Reginalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Lider Programu "Młody Przedsiebiorca w nowoczesnym mieście". Inicjator i koordynator Manifestu Młodych Przedsiębiorców. Członek komitetu organizacyjnego Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

Stypendysta wyjazdu studyjnego do USA w 2014 finansowanego przez Departament Stanu USA "International Leadership Visitors Program".

Uczestnik i mówca na wielu konferencjach międzynarodowych m.in.: „Youth Entrepreneurship Conference” w Atenach, Rzymie i Londynie, „Europe Startup Summit” w Berlinie, "ICT Summit" w Lizbonie, CeBIT w Hannoverze oraz Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Inicjator i koordynator "EU-US Young Entrepreneurs Summit Katowice 2015" - pierwszego w historii spotkania młodych przedsiębiorców z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Współzałożyciel online medium dla przedsiębiorców ideaHub.

Twitter: @pgrzywa
Linkedin: pl.linkedin.com/in/przemyslawgrzywa

Śląskie stawia na Nevadę

© fot. BP Tomasz Żak
© fot. BP Tomasz Żak slaskie.pl
Województwo śląskie jest najbardziej atrakcyjnym regionem z Polski dla stanu Nevada. Wynika to z siły gospodarczej regionu, ale również ze względu na podobieństwa branżowe: Nevada jest stanem górniczym, który stawia sobie za cel rozwój nowych technologii. Fakt ten potwierdziły spotkania z polskimi firmami górniczymi. Jedna z nich ubiega się właśnie o grant w Nevadzie na projekt badawczy z zakresu poboru wody z dużych głębokości.

Najważniejszym wydarzeniem o charakterze międzynarodowym zakończonego w środę 12.10 Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach była podpisana pomiędzy województwem śląskim i Nevadą umowa o współpracy.Podpisana umowa jest wynikiem współpracy podjętej rok temu pomiędzy Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, śląskim Urzędem Marszałkowskim, Polsko-Amerykańska Izbą Gospodarczą w Nevadzie oraz biurem Gubernatora Nevady. Rok 2016 obfitował w wiele wydarzeń o charakterze bilateralnym w tym m.in. w wyjazd śląskiej misji gospodarczej do Nevady w czerwcu oraz przyjazd reprezentacji Nevady do Katowic na Kongres MŚP w październiku.

Województwo śląskie jest najbardziej atrakcyjnym regionem z Polski dla stanu Nevada. Wynika to przede wszystkim z siły gospodarczej regionu, ale również ze względu na podobieństwa branżowe: Nevada jest stanem górniczym, który stawia sobie za cel rozwój nowych technologii. Fakt ten potwierdziły spotkania z polskimi firmami górniczymi. Jedna z nich ubiega się właśnie o grant w Nevadzie na projekt badawczy z zakresu poboru wody z dużych głębokości.Umowa o współpracy otwiera również drzwi dla współpracy naukowej. Podczas czerwcowego wyjazdu do Nevady prof. Andrzej Kowalczyk, rektor-elekt Uniwersytetu Śląskiego podjął rozmowy z dwoma istotnymi instytucjami naukowymi. Są to Desert Research Institute specjalizujący się w badaniach pustyni oraz technologiach wodnych oraz University of Nevada. Dzięki podjętym rozmowom oraz spotkaniu roboczemu, które odbyło się podczas Kongresu MŚP należy spodziewać się w niedługim czasie konkretnych działań w zakresie wspólnych projektów naukowych.


Nevada jest regionem o silnych tradycjach górniczych jest więc to pierwszy element, który pozwala myśleć o współpracy. Dzięki stosowaniu innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii, przemysł wydobywczy stoi tam na bardzo wysokim poziomie. Drugą sprawą która nas łączy to kwestia zaawansowanych technologii zarządzania wodą. Nevada jest stanem pustynnym i ma wypracowane efektywne metody dostarczania wody. W naszej aglomeracji ze względu na wydobycie i sytuację geologiczną musimy przesyłać wodę do aglomeracji czasem na bardzo duże odległości. Trzecia korzyść to bliskość stanu Kalifornia i Doliny Krzemowej, czyli środowiska start upów i sposobów ich wspierania. To także duży potencjał współpracy w branży lotniczej, produkcji dronów czy pojazdów bezobsługowych oraz technologii informacyjnych” - mówił Kazimierz Karolczak, Członek Zarządu Województwa przed ceremonią podpisania umowy.Ponadto dla stanu Nevada kluczowe są branże: lotnicza i produkcji bezzałogowców , co ważne jest w kontekście planów uruchomienia przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną specjalnej strefy dla technologii lotniczych w Pyrzowicach oraz dla firm produkujących drony i branżowych środowisk naukowych związanych z Politechniką Śląską.

Dlaczego Nevada jest dobrym miejscem dla polskich firm? Pisałem już o tym wcześniej w tym materiale.

Firmy zainteresowane Nevadą zapraszam do kontaktu: pgrzywa@rig.katowice.pl.Europejski Kongres MŚP w Katowicach to około 7 tysięcy zarejestrowanych uczestników, kilkuset gości zagranicznych, ponad 80 sesji tematycznych i wydarzeń towarzyszących, 120 wystawców na Targach Biznes Expo. Obrady z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego, Elżbiety Bieńkowskiej, Adama Bodnara, Jerzego Buzka i kilku dotychczasowych premierów Polski. Ministrowie, ambasadorzy, konsulowie, przedstawiciele Komisji Europejskiej, kilkunastu prezydentów miast, eksperci z kraju i zagranicy. Ludzie świata mediów, biznesu i nauki. Kongres odbył się w dniach 10-12.10 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Organizatorem wydarzenia była Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Gospodarzem Miasto Katowice, zaś współgospodarzami Wojewoda Śląski, Województwo Śląskie, Województwo Małopolskie i Metropolia Silesia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...